• 01.jpg
  • 02.jpg
  • 03.jpg
  • 04.jpg
  • 05.jpg
  • 06.jpg
  • 07.jpg
  • 09.jpg
  • 10.jpg
  • 11.jpg
  • 12.jpg

Právě jste zde:

Novinky

OSOBNÍ PORADENSTVÍ

s Alenou Vejříkovou...

Číst dál...

VÝUKA MEDITAČNÍCH TECHNIK

s Alenou Vejříkovou...

Číst dál...

JÓGOVÁ KNIHOVNA

s Alenou Vejříkovou...

Číst dál...

VÍKENDY a POBYTY

s Alenou Vejříkovou...

Číst dál...

OBCHODNÍ PODMÍNKY

SPIRITCENTRA...

Číst dál...

RELAXACE A MEDITACE


RELAXACE A MEDITACE

S dokonalou meditací,
přichází dokonalý čin...
                                    Bhagavadgíta


Zajistit duševní rovnováhu napomůže 
odpočinek a relaxace
. Odpočinek si však každý představuje jinak. Někdo odpočívá u knihy a v klidu domova, procházkou v lese, poslechem hudby či návštěvou kina, jiný naopak pracuje na zahradě, štípá dříví, kutí či navštíví sportovní centrum a „dá si do těla“. Někdo potřebuje klidnější činnosti a jiný zase se vybít.

Meditace je více než odpočinek. Je to změna vědomí. Stav, kdy se tělo i mysl uklidňuje a posunuje do jiných dimenzí bytí. Stav, kdy se stahujeme z vnějšího světa a obracíme pozornost do sebe. Stav, ve kterém lze zažít pocit sjednocení, sounáležitosti, celistvosti, vnitřního klidu, harmonie a všeobjímající lásky. Naše duše při meditacích zažívá „návraty domů“.

Vhodně zvolené techniky nám pomohou pracovat s dechem, myslí, vnitřními obrazy, uvolnit se, spočinout v přítomném okamžiku, harmonizovat tělo i mysl, a být v souladu se sebou samým. Meditace nám mohou ukázat „jiné světy“ za hranicemi vědomého bytí, a pomoci poodkrýt zákoutí naší mysli a duše, a tím „prosvětlit“ naše žití. Vnášení lásky, světla a soucitu do tohoto světa je posláním jógy. Pokud jste lektorem využijte moji nabídku Cyklus meditačních seminářů pro učitele jógy.

Meditace má léčivé účinky na organismus. Je to stav, kdy tělo i mysl se uklidňuje, tělesné napětí povoluje, celé tělo se dostává do klidu a jeho nehybnost se přenáší do mysli. Zažíváme pocity naprostého uvolnění a odevzdání. Myšlenky se zklidňují a tělo na ně přestává postupně reagovat. Dochází ke zklidnění celého nervového systému, snižuje se frekvence mozkových vln, klesá krevní tlak, tepová frekvence a dech se prohlubuje. Tyto fyziologické reakce těla mají blahodárný účinek na ozdravení celého organismu. 

Dle vědeckých výzkumů meditace pomáhá snižovat krevní tlak, odstraňovat poruchy usínání, zlepšovat symptomy žaludečních vředů, astmatu, alergií, bolesti hlavy, akné, nadváhy, napětí, zmírňuje náchylnost k infekcím apod. Vyzkoušejte se mnou mimořádnou lekci Léčivou meditaci, kterou pravidelně pořádám každý měsíc. Nebo nahlédněte do Jógové vidotéky, kde je velké množství relaxací, meditací i řízených vizualizací.

 

 

DSC_5226.jpg

 

Meditace je 7. stupněm Patandžaliho jógové cesty. Meditace je stav klidu, vyrovnanosti, pasivity, oddanosti, nic nedělání a tichého usebrání. Sanskrtský termín pro meditaci je „samádhi“, což znamená duševní rovnováha, soustředění. Latinsky „meditatio“ znamená rozjímání. Meditovat znamená obrátit pozornost do sebe, ke svému já. Směřovat k vnitřnímu klidu a vyrovnanosti. Být tady a teď, v přítomném okamžiku a vnímat realitu takovou jaká je. 

Meditačních technik je mnoho, ale meditace je jen jedna, je to stav!
 Techniky lze je rozdělit na otevřené či zúžené pozornosti, aktivizující nebo zklidňující, koncentrační na prázdnotu či objekt. Ladění meditujících může být různorodé. Někteří se budou cítit dobře při koncentraci na prázdnotu, někteří naopak při vizualizaci a řízené imaginaci. Svoji roli sehrává sympatikus a parasympatikus, dvě větve autonomního nervového systému, které ovlivňují zrychlení či zpomalení metabolismu a nastavení celého organismu.

Sympatikus a parasympatikus. Sympatikus je hodně zrychlený a meditace či relaxace „na prázdnotu“, bez vnitřních obrazů, se mu daří méně. Je pod vlivem reakce, boj nebo útěk, je to bojovník. Parasympatikus naopak odpočinek vyhledává, a dostat se do meditace či relaxace pro něj bude jednodušší. Klient s dominancí sympatiku bude potřebovat více času na uklidnění a zpřítomnění. Naopak klient s dominancí parasympatiku se může do meditace ponořit hluboce a rychle. Vyzkoušejte zdarma koncentraci, relaxaci a meditaci na mém You Tube kanálu.