• 01.jpg
  • 02.jpg
  • 03.jpg
  • 04.jpg
  • 05.jpg
  • 06.jpg
  • 07.jpg
  • 09.jpg
  • 10.jpg
  • 11.jpg
  • 12.jpg

Právě jste zde:

Novinky

OSOBNÍ PORADENSTVÍ

s Alenou Vejříkovou...

Číst dál...

VÝUKA MEDITAČNÍCH TECHNIK

s Alenou Vejříkovou...

Číst dál...

JÓGOVÁ KNIHOVNA

s Alenou Vejříkovou...

Číst dál...

VÍKENDY a POBYTY

s Alenou Vejříkovou...

Číst dál...

OBCHODNÍ PODMÍNKY

SPIRITCENTRA...

Číst dál...

Začínáme...


ZAČÍNÁME S JÓGOU


Představy o józe 
jsou různé. Když se vysloví „jóga“, mnoho lidí má představu asketického jogína, krkolomných pozic či nudného pomalého cvičení. Jóga má však mnoho rozměrů a každý si může vybrat právě ten svůj. Záleží na tom, jaká jsou vaše očekávání. Hledáte podporu pro své zdraví či překonání nemoci? Chcete uvolnit zatuhlé tělo? Potřebujete najít klid a odbourat stres? nebo máte chuť zpevnit a zformovat postavu? A možná hledáte duchovní útěchu? Jóga vám pomůže se všemi aspekty života! 

Jóga působí celistvě, současně na tělo, mysl i duši.Podporuje správné dýchání a ozdravuje celý organismus. Pomáhá ztišit myšlenky a emoce po náročném pracovním dni, uvolňuje napětí. Učí, jak získat vnitřní klid, harmonii, rovnováhu a odolnost vůči stresu. Otevírá cestu k novému chápání světa a života. Pro tělo jóga nabízí programy pro zdravá záda, správné držení těla, posílení partií břicha, pánevního dna, ale i programy pro hubnutí, zeštíhlení či detoxikaci organismu, a jiné další. Vyzkoušet musíte sami! 

Jógová praxe je o osobní tělesné, duševní a duchovní hygieně. Nezáleží na tom, kolik a jak těžké jógové pozice uděláme, ale jak nám naše jógová praxe prospěje. Běžný život, jak pracovní, tak soukromý, nám klade mnoho starostí, povinností a zodpovědnosti. Díky tomu můžeme mít pocit, že na jógu „nemáme čas“. Možná jógu vnímáme jako něco tam venku, co k nám přichází, nebo k čemu přicházíme naopak my. Ale jóga je život sám, a život je v nás, tam uvnitř těla, uvnitř naší mysli, našeho srdce. Čím více budeme žít tam uvnitř, tím více se budeme poznávat a dostávat do souladu sami se sebou. Jak na to? Pravidelnou jógovou praxí, každodenním životem podle morálních zásad, a to zejména vůči sobě.

Pomoci vám mohou pravidelné lekce a kurzy jógy v našem studiu. Nebo Jógová videotéka s mnoha video lekcemi různých jógových stylů a obtížnosti.


DSC 5315 003
Jógová praxe má své rituály, jako je např. Pozdrav Slunci, krije, dechové techniky, mudry a mantry. Rituály jsou založeny na opakování stejných sekvencí. Díky jejich znalosti nemusíme přemýšlet nad sestavou, a můžeme se v krátkém čase ponořit do své jógové praxe. Navíc máme jistotu, že budeme svoji praxi dělat vhodně. Známé rituály totiž byly vytvořeny na základě zkušeností dlouhodobě praktikujících jogínů, mistrů a učitelů jógy. Rituály mají také svojí duchovní sílu, o které můžeme a nemusíme, při provádění vědět. Nicméně poznání duchovnosti rituálu ještě více prohlubuje jeho účinnost. 

V jednoduchosti je krása, a někdy méně, znamená více. A tak čím bude naše praxe snazší a jednodušší, tím lépe si na ní zvykneme, a hlavně zůstaneme u její pravidelnosti. Postupně pak můžeme přejít ke složitějším sestavám. Co si tedy vybrat po ránu i s ohledem na úsporu času? Ráno potřebujeme zejména aktivovat a probudit organismus, „naladit“ vhodně mysl do nového pracovního dne. K tomu můžeme využít jednoduché a krátké (5 – 15 min) rituálky, přičemž nemusíme hned cvičit náročnější sestavy. Nedělejte vše najednou! Zkuste si vybrat některý z níže uvedených tipů a praktikujte jej alespoň dva měsíce pravidelně. Poté jej změňte nebo přidávejte další. Přeji krásnou jógovou cestu!